اسکمپر: تکنیکی برای انگیزش خلاقیت

اسکمپر، تکنیکی برای برانگیزش خلاقیت و پرورش ایده‌های خام است. می‌توان از این روش برای حل هر مسئله‌ای که با آن روبرو می‌شویم، استفاده کنیم. در اصل، اسکمپر یک فهرست چندمنظوره با سوال‌های ایده‌پروری است که هم بکار بردن آن آسان است و هم بطور شگفت‌آوری قدرتمند است.

نقشه‌کشی از ذهن

این تکنیک توسط تونی بوزان ابداع شده است و نام دیگر آن شکل‌های عنکبوتی است. این تکنیک برای نشان دادن ایده‌ها، اطلاعات، یادداشت‌ها و‌... به طریق دیاگرام‌های درختی به خوبی به کار می‌آید.

«تفکر تصویری» را بشناسیم و آن را توانمند‌(تر) کنیم

برخی متفکران از واژه‌ها استفاده می‌کنند و برخی متفکران از تصاویر. «تفکر واژه‌ای» فرایندی مرحله به مرحله و منطقی است. در تفکر واژه‌ای، فرایند «حل مسئله» از یک جزء یا یک قسمت آغاز می‌شود. «تفکر تصویری» اما کل‌نگر است...

۱- لیست کارهایتان را بنویسید.
۲- همیشه یک دفترچه‌ یادداشت همراه خود داشته باشید.
۳- مکتوب فکر کنید: بنویسید، بکشید، خط‌خطی کنید.
۴- از پشت کامپیوترتان بلند شوید و یک جای جدید بروید.
۵- کارهای خلاق دیگران را ببینید.
۶- به خودتان استراحت بدهید.
۷- دوش بگیرید.
۸- قهوه یا چای بنوشید.
۹- به یک موزیک جدید گوش بدهید.
۱۰- بی‌قید فکر کنید.
۱۱- کمی از وقت‌تان را با دوستان -ترجیحن خلاق- بگذرانید.
...

هفت رویکرد‌ منفی که مانع از خلاقیت می‌شوند

معمولا عکس‌العمل ما به مشکل، خودش یک مشکل بزرگ‌تری را به وجود می‌آورد. تبدیل مشکل به مسئله و پیدا کردن راه‌حل آن در واقع کار اصلی یک طراح است. پس بهترین راه این است که از مشکلات استقبال کرده و با آنها همچون یک مبارزطلبی و فرصتی برای اصلاح امور استفاده کرد.

یک ذهن خلاق: نگاهی به ویژگی‌ها و ضرورت‌های تفکر خلاق

از دیدگاهی، «تفکر» کارآمدترین و دم‌دست‌ترین ابزار حل مسئله است. اما همه‌ی مسائل از یک نوع نیستند، بنابراین روش‌های تفکر هم منحصر به یک نوع خاص نیستند. متاسفانه قسمت اعظم آنچه آموزش تفکر نامیده‌ می‌شود، بر مهارت‌هایی همچون تفکر تحلیلی تاکید می‌کند. و نوع دوم که تفکر خلاق است بیشتر نادیده گرفته می‌شود.